חופש גדול. למקומות… היכון… צא!

“הכל אני יכול בחופש הגדול…” גם להיפגש עם חברים. אחד השירים שמחזירים אותי לילדות ולחופשת הקיץ זה שירה של נעמי שמר ז”ל “הכל אני יכול בחופש הגדול”. שיר נוסטלגי שמעביר בקצב שלו את תחושת החופש והקיץ הישראלי החם אבל, רק לאחרונה שמתי לב לשורה “אבל הכי נחמד בחופש הגדול פשוט להיות לבד בחופש הגדול” וכאן אני מעט חולקת על כותבת השיר המוכשרת. תחושת החופש לעיתים מעוררת בנו חשק למרחק, התנתקות ושלווה אך יחד עם זאת תקופת זמן של חודשיים (ואף יותר) לילדים היא ארוכה ולכן, להפעיל שיקול דעת במינון ה’התנתקות’. לרוב ילדים ונוער אוהבים חופש ‘לא מנותק’, חופש גוון באטרקציות וריגושים ואת אלה מספקים להם החברים.

 

כשאין חברים בסביבה תחושת בדידות מתגנבת לליבנו ואף מגבירה את התחושה ולא זו כוונת ‘חופש’.  Russel et al  מגדירים בדידות כ”פער בין רצונו של האדם למערכות יחסים חברתיות לבין קשריו החברתיים בפועל” (1980. מתוך “טיפולנט”). יש לסייג ולומר כי לא רק ‘חברים’ ימנעו תחושת בדידות, תחושת בדידות היא סובייקטיבית ויכולה לאפיין גם אנשים המוקפים חברים אך אצל ילדים סיכוי טוב שנוכחות חברית תמזער את התחושה.

 

 

אז מה עושים עם תופעת ה’אין חברים’ בחופש הגדול?

מתכוננים ומכינים את התלמידים לחופשה.

 

כבר מזמן הבנתי שעלינו צוותי החינוך לייצר מפגשים “לימודים- חברתיים”
אתם יודעים מה זה “מפגש לימודי” לילד/ה שלא מוזמנים בשגרה לחברים?
מבטיחה לכם שאת ההורים של אותם ילדים בכלל לא מעניין מהות המפגש אלא רק הנוכחות וההזמנה. ולכן, לעיתים אנו נדרשים לייצר מפגשים חברתיים טכניים מתוך תקווה שבהמשך יובילו למפגשים חברתיים נטו.

אז מה עם החופש הגדול? בעיה. 

ולכן כאן אנו נכנסים לתמונה בעוצמה גבוה יותר ומתחילים הכנה מבעוד מועד בעזרת מגוון פעילויות יעודדו קשרים חברתיים. כל מפגש חברתי לילד שמרגיש מנותק גורמת לאושר ושמחה וב”מסווה” של ש.ב. /מטלות לימודיות צרו בעבור התלמידים מפגשים חברתיים לחופשת הקיץ.

מספר שבועות לפני החופשה הצפויה החלו ב”הכנה חברתית לחופשה”. אני הכנתי לכם מספר פעילויות אפשרויות

להורדת פעילות משימות לקיץ- למקומות… הכון… צא! 

לפעילות חבר אחד ביום 

לפעילות “אתגר לחופש הגדול”

יש לכם עוד רעיון/פעילות שתפו אותי ויחד נייצר חוויה חברתית לעוד ועוד תלמידים.

לבלוג סיכום ופרידה היכנסו

באיחולי חופשה נעימה וחברתית,
כאן בשבילכם לכל שאלה, התייעצות ו.. מתנה משמעותית
נופר ירושלמי- ספדה

 

כאן לעזרתכם ולכל שאלה,
נופר ירושלמי- ספדה, יועצת חינוכית

כיתבו לנו :)

המרכז החברתי מעניק ייעוץ חינוכי למוסדות וארגונים חינוכיים בנושאים חברתיים, פיתוח ושכלול מיומנויות חברתיות. הנחייה חברתית פרטנית וקבוצתית,הרצאות, סדנאות וכתיבת תכנים חברתיים. ייעוץ והתאמה של מסגרות חינוכיות לילדים. הדרכה והכוונה לקראת ועדות השמה ושיבוץ בחינוך מיוחד.

יכול לעניין אותך בנוסף

Cart
  • No products in the cart.
Wishlist 0
Continue Shopping

הצטרפו לניוזלטר שלנו!

הירשמו וקבלו הטבת הצטרפות של 5% הנחה בקנייה הבאה באתר

איזה כיף שהצטרפתם!

קוד קופון: hevrati5

Open chat
היי :)
אני כאן לכל שאלה