חודש יוני מסמן לנו את בואו של הקיץ. ים, שמש, אבטיח קר וחופש… אך החופש הגדול לא תמיד שמח לכולם. מעבר לפעילויות המרגיעות והמהנות שהוא מביא איתו, ישנן גם לא מעט אתגרים וסכנות שיש להתמודד עימם, במיוחד עבור ילדים ובני נוער.

בימים אלה נתחיל בפעילויות פרידה משנת הלימודים. מסיבות סיום, טקסים וכדומה, מהווים סיום לתקופה ארוכה ומעבר לתקופה חדשה. המעבר הזה יכול להיות מרגש, אך גם מלחיץ. החופש הגדול גם מביא עמו סכנות קיץ שונות, כמו טביעה בים ובבריכה, תאונות בדרכים ועוד. חשוב להזכיר לילדים את כללי הזהירות ולהיות ערניים בכל עת.

מעבר לכך, החופש הגדול עלול לזמן תחושות של בדידות. כאשר אין מסגרות חינוכיות מסודרות והשגרה מתערערת, ילדים ובני נוער עשויים למצוא את עצמם לבד, ללא תעסוקה וללא חברים. השנה, למרבה הצער, גם מתווספת תחושת חוסר הביטחון בשל המצב הביטחוני הקשה והמלחמה.

אז מה עושים? כיצד נוכל להבטיח שלילדים יהיה קיץ מהנה ובטוח?
הנה מספר טיפים שיעזרו לכם כהורים:

  1. מדברים. והרבה. חשוב לקיים שיח שוטף ופתוח עם הילדים ובני הנוער. להקשיב לחששות שלהם, לשתף בחוויות ולדבר על כל מה שמטריד אותם. השיח הפתוח עוזר להפחית מתח ולחזק את התחושות החיוביות.
  2. מחפשים לילדים “עוגנים” וזמן תעסוקה. יש למצוא פעילויות שיספקו לילדים ולבני הנוער תעסוקה ועניין. עבור הקטנים, מומלץ לרשום אותם לקייטנות או חוגים שמתאימים לגילם ותחומי העניין שלהם. עבור הבוגרים יותר, כדאי לשקול משימות בית, עבודות קיץ, או אפילו פרויקטים יצירתיים שיכולים להעסיק ולעניין אותם.
  3. פעילות חברתית. החופש הגדול הוא זמן מצוין לחיזוק מיומנויות חברתיות. פגישות עם חברים, פעילויות קבוצתיות ומשחקים משותפים יכולים לתרום רבות לפיתוח הכישורים החברתיים ולתחושת השייכות והקשר.
  4. שמירה על מסגרת וגבולות. גם בחופש חשוב לשמור על מסגרת מסוימת. קביעת שעות שינה קבועות, זמני ארוחות ופעילויות יומיות יכולים לעזור לשמור על תחושת יציבות וביטחון.

לסיכום, החופש הגדול טומן בחובו הזדמנויות רבות לחוויות מהנות ולפיתוח אישי, אך גם אתגרים שצריך להתמודד עימם. על ידי שמירה על שיח פתוח, מציאת תעסוקה מתאימה ופעילות חברתית, נוכל להבטיח שהילדים יעברו את הקיץ בביטחון ובשמחה.

מה עוד?
החודש, ב 8.6, צויין יום החברים הטובים לכבוד כך כתבתי לכם פעילות חברתית. מוזמנים להוריד אותה כאן.
בחברות,
נופר ירושלמי-ספדה

מה עוד?

איך לנצל את הקיץ

איך לנצל את הקיץ לקידום ילדים עם ADHD וקשיים חברתיים
מתוך האתר 'איך לגדל ילד חברותי'

המלצת החודש

מחברת מחשיבה לביצוע + אלוף החברים

למידה חברתית- מחשיבה לביצוע הינה חוברת עשירה בתכן ובפעילויות מוצר חובה לעוסקים בנושא הלמידה החברתית בפרטני, קבוצתי או כיתתי. “אלוף החברים”, המשחק שילמד את הילד כיצד להיות כוכב החברים!

כארגון/מתי”א אזורית תרצו ללמוד את מודל ההנחייה שלי?
צרו קשר. זה הזמן לשריין את ההשתלמות שלכם לשנה”ל תשפ”ה

לקריאה נוספת

תחושת החופש לעיתים מעוררת בנו חשק למרחק, התנתקות ושלווה אך יחד עם זאת תקופת זמן של חודשיים (ואף יותר) לילדים היא ארוכה ולכן, להפעיל שיקול דעת במינון ה’התנתקות’. לרוב ילדים ונוער אוהבים חופש ‘לא מנותק’, חופש גוון באטרקציות וריגושים ואת אלה מספקים להם החברים.

טיפ להורים

בעולם הילדים, תפיסת הזמן שונה לחלוטין מזו של המבוגרים.
ילד יכול להכיר חבר חדש ולהרגיש כאילו הוא חברו הוותיק והקרוב ביותר, “חבר לתמיד”.
כבר בגילאי הגן, אנו רואים כיצד ילדים מתחברים בצמדים, מתחלקים ברצון במשחקים ומשתמשים בביטויים כמו “רק אנחנו יכולים”.
החברות הזאת נתפסת אצלם כמוחלטת ונצחית. אך מה קורה כאשר חברים מתרחקים או מפסיקים להיות חברים? כאן נכנסת לתמונה הבנת מהות החברות והמשוואה של זמן והעמקת היכרות.

עלינו, כהורים, להבין ולתמוך בתהליך זה. חשוב לא להרוס לילדים את “פנטזיית החברות” שלהם, שכן זו חלק מהקסם והיופי של ילדותם. עם זאת, עלינו להיות מוכנים לתמוך בהם גם ברגעים של פגיעות ואכזבה, כי זה חלק מתהליך גדילה חברתית בריאה.

הבנת הרעיון שחברות נבנית ומעמיקה עם הזמן וההתנסויות היא מיומנות חברתית חיונית. דרך זה, ילדים לומדים על נאמנות, אמון, שיתוף פעולה ופתרון קונפליקטים. למדו את ילדיכם שחברות אמיתית דורשת זמן, מאמץ והבנה, ושזה בסדר לפעמים לחוות אכזבה ולהמשיך קדימה.
חברות היא מסע, ובמסע זה יש עליות ומורדות. כהורים, התפקיד שלנו הוא להדריך את ילדינו, לעזור להם להבין את המשמעות האמיתית של חברות ולתמוך בהם בכל שלבי המסע החברתי.

הרשמה למחזורי קיץ

ההרשמה לקורסי הקיץ בעיצומם. קורסים ייחודים שכן הוא נלמד בשעות הבוקר. יומיים עמוסים וגדושים שבסופם תצאו עם תעודה של הכשרת מנחים חברתיים.

לכל המעוניינים להעמיק בלמידה חברתית זה  הזמן לשריין את מקומכם 

פעילויות להורדה

משימות לחופשת הקיץ

משימות שנדרשות לביצוע ע"י התלמידים אבל הן חייבות שיתוף פעולה עם חבר/ה נוספים

חבר אחד ביום – קיץ

מערך פעילות לשבוע הזיכרון, התייחסות תרבותית בהיבט חברתי

יום החברים הטובים הבינלאומי 8.6

פעילות קבוצתית/כיתת לכית- בינגו חברים.

חדש חדש חדש - יש לנו ערוץ ווטסאפ מוזמנים לעקוב

אינסטגרם
המרכז החברתי

טיק טוק
המרכז החברתי

קבוצות שכדאי להכיר

אנשי חינוך וטיפול הצטרפות לקבוצות הווטסאפ “ילדים אוהבים חברים”

קבוצת רכישה
למנהלי ביה”ס וארגונים

קבוצת הורים. להורים שרוצים ילדים חברותיים מתחילה להתגבש

חדש חדש חדש יש לנו ערוץ ווטסאפ
מוזמנים לעקוב

Wishlist 0
Continue Shopping

הצטרפו לניוזלטר שלנו!

הירשמו וקבלו הטבת הצטרפות של 5% הנחה בקנייה הבאה באתר

חדש במרכז החברתי

קורס הכשרת מטפלים חברתיים

למידה חברתית’ כיצד מלמדים?
כיצד הופכים ילד.ה מ’דחויים חברתית’ ל ‘כשירים חברתית’?

למידה חברתית’ כיצד מלמדים?
כיצד הופכים ילד.ה מ’דחויים חברתית’
ל ‘כשירים חברתית’?

קורס פרקטי להנחיה חברתית בקליניקה, בפרטני או בקבוצה

איזה כיף שהצטרפתם!

קוד קופון: hevrati5

Open chat
היי :)
אני כאן לכל שאלה