חברים בסיפורים- למידה חברתית באמצעות ספרי ילדים

“אנו קוראים כדי לדעת שאיננו לבד” ק.ס. לואיס

ספרים זה אהבה גדולה שלי. אהבה שהתחילה בתחילת דרכי החינוכית שהייתי גננת והבנתי את העושר הגלום בהם. האהבה התחזקה כשילדיי נולדו והפכתי ל”אגרנית” ספרי ילדים. עם המעבר וההתפתחות בנושא הלמידה החברתית  גיליתי שספרי ילדים יכולים לשמש אותי גם תחום זה.

בגילאים צעירים הספר משמש לנו “ככלי למידה” משמעותי ומכאן יצרתי את התכנית “חברים בסיפורים”, השראה שקיבלתי מאחת ההרצאות ששמעתי בעבר ושוכללה לכדי תכנית מבוססת.

ספרי הילדים הם חלק בלתי נפרד מהתהליך החברתי שבו גדלים ילדינו. דרך סיפורים, דמויות וערכים הם לומדים להבין את עולמם ולבנות יחסים חברתיים בסופו של דבר. ספרי הילדים מציעים הזדמנות לתרגל וללמוד כיצד לבנות יחסים חברתיים באופן טוב ובריא. בספרים, הדמויות נתקלות בקשיים חברתיים, פותרות בעיות ומגלות חסרונות ויכולות אישיות. זה עוזר לילדים להבין ולהביע את רגשותיהם, ולפתח אמפתיה וכבוד לאחרים.

ספרים לגיל הרך עשויים להתמקד בנושאים חברתיים פשוטים כמו מריבה, משחק משותף, כעסים, פתירת מחלוקות וכו’  לדוגמה ספרים כמו “אל תתנו ליונה לנהוג באוטובוס” מאת: מו וילמס. ספר קליל ופשוט שמתמודד עם סיטואצייה של “קבלת לא” שילדנו בפעמים רבות נדרשים להתמודד איתה.
כמות ספרי הילדים המאפשרים למידה חברתית היא עצומה עד כי אין סופית. כאן בהמשך אצרף את הרשימה המצומצמת שלי וניתן גם להיעזר בספרייה של דר’ עדה בקר “חברים זה כל הסיפור”.

במרכזה של התכנית שכתבתי שימוש בגיבורי הספר, הדמויות המשמעותיות בסיפור, ללמידה חברתית על ידי ניתוח אופיים החברתי וקטלוגם להתנהגויות חברתיות יותר וחברתיות פחות.

מצרפת כאן את קבצי התכנית המלאה:

חברים בסיפורים. התכנית המלאה – לחצו להורדה 

המלצות לספרי ילדים ללמידה חברתית – לחצו להורדה 

ש.ב. חברתיים בנושא ספרי ילדים – לחצו להורדה (לבלוג המלא בנושא ש.ב. חברתיים היכנסו)

קבצים נוספים לשימושכם שנכתבו על ידי פסג”ה לוד:

 

שימוש מושכל בספרי ילדים יכול לעזור לנו כאנשי חינוך וכהורים ולכן הרבו לעשות בהם שימוש.
זכרו כי,
“קריאה היא דלת פתוחה אל עולם מוקסם”. פרנסואה מוריאק.

 

כאן לעזרתכם ולכל שאלה,
נופר ירושלמי- ספדה, יועצת חינוכית

כיתבו לנו :)

המרכז החברתי מעניק ייעוץ חינוכי למוסדות וארגונים חינוכיים בנושאים חברתיים, פיתוח ושכלול מיומנויות חברתיות. הנחייה חברתית פרטנית וקבוצתית,הרצאות, סדנאות וכתיבת תכנים חברתיים. ייעוץ והתאמה של מסגרות חינוכיות לילדים. הדרכה והכוונה לקראת ועדות השמה ושיבוץ בחינוך מיוחד.

יכול לעניין אותך בנוסף

רגישות לדחייה והמוח החברתי

חשיבות רבה יש לחיבורים חברתיים. מאמר שנתקלתי בו מוצא הקשר בין חיבור חברתי לקוי לחיזוק רגישות לדחייה חברתית והופעת סימפטומים פסיכיאטריים. שווה קריאה על אף היותו באנגלית.

המשך קריאה
Wishlist 0
Continue Shopping

הצטרפו לניוזלטר שלנו!

הירשמו וקבלו הטבת הצטרפות של 5% הנחה בקנייה הבאה באתר

חדש במרכז החברתי

קורס הכשרת מטפלים חברתיים

למידה חברתית’ כיצד מלמדים?
כיצד הופכים ילד.ה מ’דחויים חברתית’ ל ‘כשירים חברתית’?

למידה חברתית’ כיצד מלמדים?
כיצד הופכים ילד.ה מ’דחויים חברתית’
ל ‘כשירים חברתית’?

קורס פרקטי להנחיה חברתית בקליניקה, בפרטני או בקבוצה

איזה כיף שהצטרפתם!

קוד קופון: hevrati5

Open chat
היי :)
אני כאן לכל שאלה